piątek, 8 kwietnia 2016

Pielęgnacja storczyków

Storczyki stały się bardzo popularnymi roślinami w polskich domach. Zachwycają swoim egzotycznym wyglądem, bujnymi kwiatami. W kwiaciarniach Floriny cieszą się dużym zainteresowaniem. Dbamy, by zawsze były dostępne w naszej ofercie i by mieli Państwo w czym wybierać. Znajdziecie u nas przede wszystkim storczyki Phalenopsis i ich miniaturowe okazy. Co pewien czas pojawiają się także piękne okazy Dendrobium oraz Cymbidium. 

Skupimy się dziś na najpopularniejszej odmianie, a więc storczyku Phalenopsis. Panuje przekonanie, że są to bardzo trudne w uprawie rośliny. Czy tak jest w rzeczywistości?

Chcemy przedstawić Wam potrzebne informacje, dzięki którym będziecie mogli doświadczyć, ze wystarczy tylko odrobina serca i odpowiedniej pielęgnacji, a roślina pięknie zakwitnie w naszych domowych warunkach J



Przede wszystkim pamiętajmy, że jest to roślina tropikalna i naturalnie rośnie na korze drzew, nie w ziemi jak większość roślin. Posiada korzenie powietrzne. Ma ona więc swoje specyficzne wymagania.



Umiejscowienie. Phalenopsis lubi jasne miejsca, ale ze światłem rozproszonym, najlepiej parapet okna wschodniego; odradzamy stawianie na parapecie okna południowego (zbyt intensywne słońce, które może przypalić roślinę- szybko wtedy uschnie). W okresie zimowym dobrze jest doświetlić roślinę sztucznym światłem.

Storczykom szkodzi etylen. Nie zaleca się trzymać ich w bezpośrednim sąsiedztwie dojrzewających owoców i warzyw, a także przy torebkach foliowych.

Temperatura. Temperatura odpowiednia dla storczyka to ok. 24oC latem i 18oC zimą. Lepszemu kwitnieniu rośliny sprzyjają wahania teperatury między dniem i nocą, ok. 6-10oC. Można w ten sposób pobudzić roślinę do kwitnienia. Zaleca się to robić przez ok. 1 miesiąc.

Podłoże. Jego podłoże jest specyficzne, nie jest to standardowa ziemia do kwiatów, a podłoże składające się głównie z kory sosnowej, torfu i węgla drzewnego. Musi być przewiewne i przepuszczalne. Kora tworzy stabilną podstawę dla roślin oraz zapewnia swobodny dostęp powietrza do korzeni. Torf zaś gromadzi wodę i zapewnia odpowiedni poziom materii organicznej. Doniczka w której zakupujemy storczyka jest przezroczysta, aby zapewnić dostęp światła do korzeni, a zarazem można było kontrolować wilgotność podłoża i stan korzeni.

Podlewanie. Podlewamy mniej więcej raz w tygodniu, obficie, miękką wodą o temperaturze pokojowej. Jednocześnie pilnujemy, by woda po podlaniu nie stała w doniczce; korzenie źle znoszą zastoje wody, szybko gniją.

www.don-plast.pl
Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną osłonkę do storczyka- jest dość wysoka i ma zwężony spód lub/i wybrzuszenie od podstawy, dzięki czemu może do wolnej przestrzeni na spodzie osłonki spłynąć woda i nie dotyka ona wtedy bezpośrednio korzeni. Podlewamy rano, by w ciągu dnia woda parowała i powodowała wilgoć (wieczorem większe narażenie na gnicie). 

Poleca się też czynić zabieg moczenia storczyków zanurzając je z doniczką na ok. 20-30 min w większym pojemniku z wodą. W ten sposób roślina zostanie odpowiednio nawilżona i napojona na cały tydzień.

Storczyk lubi zraszanie liści, szczególnie w ciepłe dni. Najlepiej specjalnym preparatem do tego celu lub po prostu wodą pod ciśnieniem.

Warto zadbać też o jakość wody którą podlewamy- najlepiej by była przegotowana i odstana.

Kwitnienie. Po przekwitnięciu storczyk potrzebuje pewnego okresu spoczynku na regenerację, trwa on około 2-3 miesięcy. Jest to normalny stan dla rośliny w warunkach naturalnych, tym czasie nie kwitną kwiaty. Zaleca się przestawić go na około miesiąc do miejsca chłodniejszego i z mniejszą ilością światła.

Łodygę na której były kwiaty po przekwitnięciu nieco przycinamy, następnie albo wypuści kolejny pęd kwiatowy albo pożółkknie/uschnie- wtedy ją obcinamy (storczyk wypuści nowe pędy na nowych łodygach).

Większość roślin samoistnie powtarza kwitnienie po kilku miesiącach.

Nawożenie. Polecamy nawozić storczyki, aby dostarczyć im odpowiednich składników pokarmowych. Możemy to czynić specjalnymi pałeczkami nawozowymi lub przy podlewaniu nawozem płynnym. Na opakowaniu nawozu zawsze można znaleźć instrukcję. Ważna uwaga, by nie używać nawozu po przesadzeniu rośliny. Trzeba odczekać 30 dni. Nawożone podłoże Phalenopsisa zaleca się raz w miesiącu przepłukać.

Przesadzanie. Przesadzanie storczyka radzimy wykonać dopiero wtedy, gdy gleba mocno ubije się i nie będzie mogło dostawać się do niej powietrze. Także gdy korzenie nie mieszczą się w doniczce lub podłoże ulegnie zbytniemu zasoleniu. Obserwujmy przy przesadzaniu miejsce i kierunek przyrostu pędów i dajmy im na to miejsce. Część młodych korzeni powinna być umiejscowiona na zewnątrz.



ŻYCZYMY SATYSFAKCJI Z PIĘKNIE KWITNĄCYCH KWIATÓW!





Wszelkie wątpliwości na temat pielęgnacji storczyka pomogą Wam również rozwiać nasze florystki. 

Polecamy także dekoracje storczków zakupionych u nas na prezent J






Źródło: Praca własna oraz: 1) COMPO Polska, 2) www.ogrodniktomek.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz